Фонд Германа Гмайнера і СОС Дитячі Містечка розробили програму «Реформування систем захисту прав дитини – посилення прав дітей», орієнтовану на підтримку реформування системи опіки над дітьми, зокрема запровадження альтернативних форм опіки, у Західних Балканах та Східній Європі. Програма охоплювала 5 країн, включаючи Албанію, Арменію, Білорусь, Північну Македонію та Україну. Загальна мета програми полягала у підтримці реформування системи опіки над дітьми у кожній із країн. Зокрема ішлося про запровадження сучасних форм опіки над дітьми, посилення роботи щодо запобігання вилученню дітей із сімей та деінституціалізації опіки над дітьми.
Обґрунтування програми «Реформування систем захисту прав дитини – посилення прав дітей» мало на меті порівняльний аналіз чинних політик у сфері захисту прав дитини у 5 країнах та оцінку потенційного внеску майбутньої програми у досягнення загальної мети – вдосконалення систем опіки над дітьми у кожній із країн. Дослідження складалося із двох основних компонентів: 1) аналіз на рівні кожної із 5 країн та 2) попередня оцінка програми загалом.
АЦ «Соціоконсалтинг» проводив аналіз на рівні України. Ця робота передбачала огляд статус-кво у сфері опіки над дітьми, включаючи наступні складові:
- профіль, ситуація та основні потреби цільової групи;
- основні стейкхолдери у сфері опіки над дітьми;
- огляд законодавства і політик;
- основні реформи у сфері опіки над дітьми;
- існуючі прогалини у цій сфері.
Аналіз проводився на основі вторинних даних, зібраних в ході кабінетного аналізу, та глибинних інтерв’ю із експертами. Кабінетний аналіз включав огляд законодавства, стратегічних документів і звітів щодо політик, національних та регіональних звітів щодо опіки над дітьми, статистичних даних щодо вразливих дітей тощо. Також було проведене картування ключових стейкхолдерів, проєктів та програм у сфері опіки над дітьми.
У ході глибинних інтерв’ю було перевірено основні висновки кабінетного дослідження та заповнено наявні прогалини у даних. Загалом проведено 12 інтерв’ю із представниками органів влади у сфері захисту прав дітей на національному та регіональному рівні, надавачами послуг у сфері опіки над дітьми, основними донорами та іншими експертами у сфері захисту прав дітей.