Дане дослідження було проведене на початковому етапі проєкту «Створення центрів комплексного реагування та надання підтримки постраждалим від ґендерно зумовленого насильства: інтеграція базової допомоги постраждалим на Сході та Півдні України». Цей проєкт реалізовується Представництвом міжнародної благодійної організації HealthRight International за підтримки міжнародної організації FHI 360. Основною цільовою аудиторією, на роботу з якою орієнтований проєкт, є внутрішньо переміщені особи (ВПО).
Мета проєкту полягає у запровадженні інтегрованого підходу щодо надання медичної та психосоціальної допомоги постраждалим від ґендерно-зумовленого насильства (в тому числі постраждалим внаслідок воєнних дій на окупованих/деокупованих територіях) шляхом створення при центрах первинної медико-санітарної допомоги або поліклініках центрів/відділень комплексного реагування.
Дослідження мало на меті оцінити рівень задоволення існуючих потреб ВПО у соціально-психологічній підтримці на рівні цільових громад/регіонів проєкту з акцентом на доступності послуг у сфері психічного здоров’я.
Регіони дослідження включали Дніпропетровську, Запорізьку, Миколаївську, Одеську, Харківську, Херсонську, Донецьку та Луганську області.
У ході дослідження використовувалися якісні методи збору даних. Для Донецької, Луганської та Херсонської областей, значна частина яких на момент дослідження була окупована, основним методом збору даних був кабінетний аналіз (desk review). Зокрема було проведено огляд наявних у відкритому доступі статистичних та інших даних щодо доступних на рівні громад послуг, основних проблем і незадоволених/задоволених не повною мірою потреб мешканців тимчасово окупованих і прифронтових територій тощо.
У 5 інших областях (Дніпропетровська, Запорізька, Миколаївська, Одеська, Харківська) крім кабінетного аналізу проводилися також:
- фокус-групи із ВПО;
- глибинні інтерв’ю з експертами: лікарями, представниками центрів соціальних служб, неурядових організацій (НУО) та волонтерами, які надають допомогу ВПО;
- картування надавачів послуг соціально-психологічної підтримки для ВПО, які працюють у цільових громадах (медзаклади, гуманітарні хаби/центри надання гуманітарної допомоги для ВПО, центри соціальних служб, управління соцзахисту, центри безоплатної правової допомоги тощо).