У 2017 році в Україні було вчетверте проведено зв’язане біоповедінкове дослідження серед засуджених, яке поєднувало в собі опитування представників цільової групи та їх тестування на наявність ВІЛ-інфекції. Вперше в ході дослідження для тестування засуджених на ВІЛ застосовувались швидкі тести (під час трьох попередніх досліджень КіТ проводилось з використанням імуноферментні (ІФА) тест-систем). З урахуванням сучасних завдань програми протидії епідемії ВІЛ/СНІД, міжнародних рекомендацій щодо збору ключових показників поступово оновлено інструментарій для проведення опитування (анкету). Задля отримання більш якісних соціологічних даних у 2017 р. опитування здійснено методом особистих інтерв’ю «віч-на-віч» на відміну від попередніх, коли застосовувався переважно метод самозаповнення анкет.
Біоповедінкове дослідження проводилось в рамках проекту Управління ООН з наркотиків та злочинності «Посилення ефективності заходів правоохоронних органів, пенітенціарної та наркологічної служби у відповідь на епідемію ВІЛ» (HIV-PLEDGE), що фінансується USAID, 2017 р.
Мета дослідження: здійснити моніторинг рівня поінформованості щодо ВІЛ/СНІДу та поширеності ризикованих щодо інфікування ВІЛ поведінкових практик засуджених, визначити поширеність ВІЛ у порівнянні з даними 2009 р., 2011 р. та 2013 р.
Методи дослідження:
- Опитування засуджених методом «віч-на-віч». Всього було опитано 1000 засудженого у 25 установах виконання покарань (УВП) різного типу: виправних колоніях для чоловіків та жінок, а також виховних колоніях.
- Тестування засуджених на ВІЛ за допомогою швидких тестів (1000 осіб).
Дослідження проведено Аналітичним центром «Соціоконсалтинг» (соціологічний компонент) спільно із співробітниками Державної пенітенціарної служби України (консультування та тестування засуджених).