Метою даного дослідження було надання експертної та консультативної підтримки проекту UNODC в розробці та адаптації схем взаємодії і партнерства між органами внутрішніх справ, медичними і соціальними службами, а також громадськими організаціями для покращення доступу до програм профілактики і лікування для споживачів ін’єкційних наркотиків (СІН).

В рамках дослідження були проаналізовані:

  • існуючі регіональні моделі взаємодії державних структур і НУО у відповідності з міжнародними стандартами і рекомендаціями щодо ролі правоохоронних органів в профілактиці ВІЛ-інфекції, розробленими UNODC, ЮНЕЙДС і ВООЗ, а також результативність цих моделей в контексті України;
  • потреби і потенціал трьох пілотних регіонів (мм. Київ, Харків, Полтава) стосовно запровадження системи переадресації послуг, заснованої на співробітництві органів внутрішніх справ, медичних закладів та інших надавачів ВІЛ-сервісу з метою полегшення доступу СІН до профілактики і лікування ВІЛ, в тому числі пунктів обміну шприців і замісної підтримуючої терапії.

Методи дослідження:

1) Гнучкі інтерв’ю з національними експертами, які представляють міжнародні донорські організації в Україні.

2) Гнучкі інтерв’ю з регіональними експертами:

  • керівниками НУО;
  • головними лікарями Центрів профілактики і боротьби зі СНІДом;
  • головними лікарями наркодиспансерів;
  • представниками МВС;
  • секретарями Обласних координаційних рад з питань ВІЛ/СНІДу.

3) Консультації з менеджерами МБФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні», які курують проекти зменшення шкоди у досліджуваних регіонах.

4) Аналіз дискусій, які відбулися в рамках проведення «круглих столів», організованих UNODC для презентації результатів аналізу взаємодії та міжнародного досвіду.

5) Аналіз офіційних епідеміологічних даних щодо досліджуваних регіонів.

6) Вторинний аналіз результатів біоповедінкових досліджень.