- Автори: Демченко Ірина, Булига Наталія, Білько Дмитро
- Рік публікації: 2019 - 2020 - 2021
- Кількість сторінок: 68 c.
Методика оглядового дослідження «безпечна громада (безпечне місто)» була розроблена в рамках Глобальної програми ООН Жінки «Безпечні міста, вільні від насильства щодо жінок і дівчат», котра стартувала у листопаді 2010 року і в якій беруть участь провідні жіночі організації, агенції ООН та понад 70 глобальних і місцевих партнерів. Вона є першою глобального рівня програмою, в межах якої розробляють, впроваджують та оцінюють інструменти, політики та комплексні підходи до запобігання та реагування на сексуальні домагання та інші форми сексуального насильства проти жінок та дівчат у різних ситуаціях.
Методика оглядового дослідження носить комплексний характер та передбачає поєднання кількох ключових методів збору даних.
- Кабінетний аналіз, включаючи огляд та аналіз статистики, раніше проведених досліджень, нормативно-правових документів, прийнятих на місцевому рівні.
- Кількісне опитування мешканців громади, яке може проводитися face-to-face або онлайн.
- Фокус-групи із мешканцями громади, зокрема із найбільш уразливими в плані безпеки групами.
- Гнучкі інтерв’ю зі стейк-холдерами, дотичними до забезпечення безпеки у громаді.
- Аудит безпеки. Цей метод розробив Комітет з питань насильства над жінками та дітьми м. Торонто (METRAC, 1989) і пізніше доповнила організація WISE (Women’s Initiatives for Safer Environments) – жіночі ініціативи для безпечніших середовищ. Аудит безпеки реалізується у вигляді піших рейдів за попередньо розробленими маршрутами, під час яких представники/ці ініціативних груп заносять результати спостережень у спеціально розроблену форму для фіксації інформації (бланк протоколу аудиту безпеки), проводять фото- і відеофіксацію.
Протягом 2019 – 2021 рр. наша організація провела 12 оглядових досліджень із використанням методики «Безпечна громада (безпечне місто)», вивчаючи ризики сексуальних домагань та інших форм сексуального насильства щодо жінок та дівчат у громадських місцях у населених пунктах та територіальних громадах на Сході України, а саме:
- мм. Рубіжне, Золоте та Сватове, а також смт. Новоайдар, Сєвєродонецька, Станично-Луганська та Гірська територіальні громади Луганської області;
- мм. Торецьк та Соледар, а також Великоновосілківська та Дружківська територіальні громади Донецької області
- смт. Комиш-Зоря Запорізької області.
У рамках вказаних досліджень нами адаптовано методику оглядового дослідження до українських реалій із врахуванням особливостей кожної окремої громади. Зокрема методика, яка від самого початку розроблялася для мегаполісів, була модифікована до застосування у невеликих містечках і сільській місцевості, а також до проведення дослідження на рівні територіальної громади, а не одного населеного пункту.
За результатами аудитів безпеки розроблялися рекомендації для кожної із громад щодо підвищення рівня безпеки, зменшення ризику сексуального насильства та домагань у громадських місцях. У більшості громад вказані рекомендації використовувалися органами місцевої влади спільно з локальними неурядовими організаціями для розробки місцевих цільових програм з підвищення рівня безпеки у громадах. Станом на кінець 2021 року відповідні програми були підготовлені та затверджені органами місцевого самоврядування у чотирьох громадах, ще у кількох населених пунктах та територіальних громадах проєкти програм проходили процедуру розгляду та затвердження.