Для оцінки ефективності та життєздатності інтервенції «Сім кроків: Модель психосоціального втручання» серед споживачів ін’єкційних наркотиків в Україні» протягом липня 2014 року – грудня 2015 року Аналітичний центр “Соціоконсалтинг” провів дослідження.
Географія дослідження: дослідження проводилося у двох типах населених пунктів трьох областей: обласних центрах (м. Запоріжжя, м. Полтава, м. Черкаси) та інших містах/районах цих областей (м. Мелітополь, м. Кременчук, м. Умань). Географічне охоплення було зумовлене впровадженням інтервенції НУО в зазначених населених пунктах.
Мета дослідження – вивчення сумлінності впровадження інтервенції, а також можливості реалізації інтервенції в Україні та її ефективності.
Дизайн дослідження – експериментальний із використанням рандомізації, тобтовипадкового розподілу клієнтів, які виявили бажання та відповідають критеріямвключення, на дві групи: експериментальну (отримували послуги в рамках інтервенції) таконтрольну (могли отримувати інші послуги ВІЛ-сервісу, але не в рамках інтервенції).
Основні методи дослідження:
- опитування СІН: базове, проміжне через 4 місяці і фінальне через 7 місяців. Всього до інтервенції було залучено 858 СІН, із них 781 СІН пройшли базове опитування в якості експериментальної групи. 683 СІН (80%) пройшли всі передбачені інтервенцією заходи. Додатково до експерименту було залучено 784 СІН – в якості контрольної групи, які не отримували послуги в рамках інтервенції, але могли отримувати інші види ВІЛ-сервісу, які надають НУО;
- фокус-групові дискусії та глибинні інтерв’ю із учасниками інтервенції та співробітниками НУО, що імплементують інтервенцію;
- аналіз аудіозаписів консультацій;
- аналіз проектної документації, яку вели співробітники НУО;
- оцінка економічної ефективності інтервенції методом Окупності Соціальних Інвестицій (ОСІ).
Звіт за результатами оцінки економічної ефективності за методом ОСІ отримав відзнаку від Social Value International.
Додаток: Резюме дослідження