У 2013 році в Україні було втретє проведено зв’язане біоповедінкове дослідження серед засуджених, яке поєднувало в собі опитування представників цільової групи та їх тестування на наявність ВІЛ-інфекції. Вперше до складу відповідного дослідження було включено обстеження на визначення кількості CD 4 лімфоцитів для засуджених, які отримали позитивний результат тесту на ВІЛ. Крім того, вперше до складу опитувальника, крім стандартних блоків запитань стосовно охоплення засуджених профілактичними заходами, їхнього рівня поінформованості з питань ВІЛ/СНІДу та поширеності ризикованих стосовно ВІЛ-інфікування поведінкових практик, були включені запитання про доступ засуджених до необхідних соціальних та медичних послуг в УВП, зокрема щодо доступності для ВІЛ-позитивних засуджених послуг у сфері діагностики та лікування ВІЛ-інфекції, надання соціальної підтримки представникам даної цільової групи.

Методи дослідження:

  • Опитування засуджених методом самозаповнення анкет у присутності інтерв’юера та співробітника УВП. Всього було опитано 1471 засудженого у 30 установах виконання покарань різного типу: виправних колоніях для чоловіків та жінок, а також виховних колоніях.
  • Тестування засуджених на ВІЛ, для чого застосовувалися ІФА тест-системи з підтвердженням результатів за допомогою тест-систем іншого виробника. ДКТ на ВІЛ пройшли всі засуджені, які заповнили анкети (1471 особа).
  • Обстеження для визначення кількості CD4 лімфоцитів засуджених, у яких виявлені позитивні результати тестування на ВІЛ. Дослідження проводилися в Референс-лабораторії діагностики ВІЛ-інфекції/СНІДу з відділами імунології ВІЛ-інфекції, серології ВІЛ-інфекції, вірусології ВІЛ-інфекції  ДУ «Український центр контролю за соцхворобами МОЗ України». Всього було визначено кількість СД4 клітин у 126 засуджених, які відбувають покарання в 17 УВП, що становить 77% від виявлених випадків ВІЛ-інфекції серед засуджених.

Дослідження проведено Аналітичним центром «Соціоконсалтинг» (соціологічний компонент) спільно із співробітниками Державної пенітенціарної служби України (консультування засуджених з приводу ВІЛ-інфекції, забір і транспортування зразків крові до лабораторії).